НМТ-2024 за кордоном: алгоритм дій випускників та специфіка проведення тесту
Нещодавно на сайті Українського центру оцінювання якості освіти було оприлюднено дати проведення НМТ у 2024 році: з 14 травня до 19 липня. Для учнів, які вчаться за кордоном, часто одночасно у двох школах, питання підготовки до вступних іспитів особливо гостре: це вимагає не лише багато часу і зусиль, але й фінансових інвестицій батьків у підготовку дітей. Але чи всі одинадцятикласники повинні здавати НМТ? Пояснюємо далі в матеріалі. Питання щодо складання НМТ залежить від того, який заклад вищої освіти обере випускник школи — український чи закордонний. Іспит є обов’язковим для тих учнів, які планують навчатися саме в українських вищих навчальних закладах. Хоча й відомо, що НМТ — це фактично вступний іспит для зарахування в українські виші, сьогодні деякі з університетів Польщі та Чехії теж вимагають сертифікат про успішне проходження мультипредметного тесту. Незмінним лишається один факт — не має значення, в якому форматі діти навчалися: дистанційно, в міжнародній українській школі чи в українській школі за кордоном.
Трансформація НМТ або як скласти НМТ за кордоном?
Раніше, у 2022 і 2023 роках, НМТ можна було здати в тимчасових екзаменаційних центра (ТЕЦ), які були організовані за участі україномовних вчителів при консульствах України в різних країнах світу. Цьогоріч алгоритм дій знов повторять, а точний перелік тимчасових електронних центрів можна буде переглянути на сайті УЦОЯО. Так, наприклад, впродовж двох останніх років Польща надавала можливість українським випускникам скласти НМТ на території своєї країни. Минулого року така можливість була у Кракові, Варшаві, Бидгощі, Любліні та Вроцлаві. Там проходила як основна, так і додаткова сесія. Тож, цілком ймовірно, що і у 2024 році підтримка буде продовжена. Цього року обов’язковими предметами НМТ є: математика, українська мова та історія України (часовий проміжок від 16 до 21 століття включно).
На офіційних сайтах університетів вже почали публікувати інформацію про деталі майбутнього зарахування. Скористайтеся цим сайтом, аби оцінити свої шанси на зарахування до омріяного закладу в Україні. Найбільш раціонально для випускника — обрати одразу декілька варіантів вишів та бути готовим зупинити свій вибір на якомусь одному варіанті.
Про реєстрацію на НМТ слід подбати самостійно. Для цього потрібно вчасно, у зазначений термін, створити свій персональний кабінет на офіційній сторінці Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та прикріпити туди всі необхідні документи. Реєстрація почнеться на початку березня 2024 року і триватиме протягом місяця. Вона проходить онлайн, це можна зробити з будь-якої точки світу.
Обіцяють, що структура тестів буде такою ж, як і минулого року, а типи завдань не відрізнятимуться від ЗНО минулих років. Також відомо, що тест буде досить інтенсивним: на кожен предмет виділено по годині часу, запланована одна 20-хвилинна перерва після проходження половини іспиту.
Путівник практичних порад
Перше, що варто знати учням, які планують здобувати вищу освіту за кордоном — це перелік документів для вступу в обраний університет та терміни їх подання. Ця інформація вже починає з’являтися на офіційних сайтах закордонних вишів. Зверніть увагу, навчальні заклади у країнах Європи можуть вимагати як сертифікат НМТ, так і сертифікат про знання державної мови окремої країни на зазначеному рівні.
Реєстрація на офіційній сторінці УЦОЯО розпочнеться вже в березні й триватиме до початку квітня. При цьому вам треба буде вказати документ, що посвідчує особу абітурієнта. А отже тим, хто здаватиме НМТ в Україні, слід пам’ятати про наявність ID-карти.
Учням, які проходитимуть тест за кордоном, важливо перевірити термін дії закордонного паспорта станом на травень-червень, коли заплановано основну та додаткову сесії НМТ, і при потребі виробити новий. Також важливо не зволікати із самою реєстрацією і зробити це, як тільки вона буде оголошена, адже кількість місць за кордоном буде обмеженою. Тож ті, хто відкладатиме реєстрацію на останні дні, ризикує втратити можливість здати НМТ в найближчому місті чи навіть країні.
Інформація взята на ресурсі https://vseosvita.ua/news/nmt-2024-za-kordonom-alhorytm-dii-vypusknykiv-ta-spetsyfika-provedennia-testu-100959.html